مرکز جامع ارزیابی شنوایی، وزوز و تعادل البرز

آزمون VideoNystagmoGraphy (VNG) چیست؟

VNG آزمایشی است که نوعی حرکت غیرارادی چشم به نام نیستاگموس را اندازه گیری می کند. این حرکات امکان دارد که  آهسته یا سریع، ثابت یا تند باشند. نیستاگموس باعث می شود چشم های شما از یک طرف به طرف دیگر، بالا و پایین یا هر دو حرکت کنند. این اتفاق زمانی می افتد که مغز پیام های متناقضی از چشم ها و سیستم تعادل ما در گوش داخلی دریافت کند. این پیام های متناقض باعث ایجاد سرگیجه نیز می شود.

هنگامی که سر خود را به طریقی خاص حرکت می دهید یا به برخی از انواع الگوها نگاه می کنید؛ امکان دارد که مدت کوتاهی به نیستاگموس دچار شوید. با این حال اگر هنگامی که سر خود را تکان نمی دهید نیز دچار این حالت شوید و مدت زمان آن طولانی شود، این احتمال وجود دارد که به اختلال در سیستم دهلیزی دچار شده باشید.

سیستم دهلیزی ما شامل اندام ها، عصب ها و ساختارهای موجود در گوش داخلی است. این سیستم مرکز اصلی تعادل بدن است. سیستم دهلیزی با چشم ها، حس لامسه و مغز فعالیت متقابل دارد. مغز با سیستم های مختلفی در بدن برای حفظ تعادل ارتباط برقرار می کند.

آزمون VideoNystagmoGraphy (VNG)

از VNG برای چه کاری استفاده می شود؟

VNG برای ارزیابی و اطلاع از اینکه در سیستم دهلیزی (ساختارهای تعادلی موجود در گوش داخلی) یا در بخش مسئول حفظ تعادل در مغز مشکلی وجود دارد؛ استفاده می شود.

چرا به VNG نیاز داریم؟

در صورت مشاهده علائم اختلال دهلیزی ممکن است به VNG نیاز داشته باشید. علائم اصلی این مشکل گیجی و منگی است که اصطلاحی کلی برای کلیه مشکلات عدم تعادل به شمار می رود.این حالت شامل سرگیجه واقعی که حالتی است که احساس می کنید شما یا اطرافتان در حال چرخش هستید؛ تکان خوردن هنگام راه رفتن ، حالت سبکی سر و احساس افتادن یا غش کردن می شود.

علائم دیگر اختلال دهلیزی عبارت هستند از:

  • نیستاگموس (حرکات غیرارادی چشم که از یک طرف به طرف دیگریا به بالا و پایین می روند)؛
  • صدای اضافه در گوش (وزوز گوش)؛
  • احساس پری یا فشار در گوش؛
  • گیجی و عدم تمرکز

در طول آزمون VNG چه اتفاقی می افتد؟

آزمون  VNG توسط یک متخصص شنوایی که در تشخیص، درمان و مدیریت سرگیجه و تعادل متخصص است انجام می شود.

در طول آزمایش VNG شما در یک اتاق تاریک خواهید نشست و از عینک مخصوص استفاده می کنید. این عینک ها دوربینی دارند که حرکات چشم را ضبط می کند. سه بخش اصلی در VNG وجود دارد:

  • آزمون های چشمی؛ در طول این قسمت از VNG نقاط متحرک و غیرمتحرک را روی یک صفحه یا تلویزیون مشاهده و دنبال خواهید کرد؛
  • آزمون های پوزیشنال (موقعیتی )؛ در این قسمت شنوایی شناس، سر و بدن شما را در موقعیت های مختلف حرکت می دهد. ارائه دهنده بررسی می کند که آیا این حرکات باعث نیستاگموس می شود یا خیر؛
  • آزمون کالریک؛ در این بخش آب یا هوای گرم و/یا سرد در هر دو گوش ارائه می شود. وقتی آب یا هوای سرد وارد گوش داخلی می شود؛ سیستم دهلیزی را تحریک کرده و باعث به وجودآمدن نیستاگموس می شود. هنگامیکه گوش راست با محرک سرد تحریک می شود چشم ها به سمت گوش مقابل حرکت کرده و به آرامی به نقطه وسط برمی گردند. هنگامی گوش راست با محرک گرم تحریک شود ؛ چشم ها باید به آرامی به سمت همان گوش حرکت کرده و به آرامی به نقطه وسط برگردد. اگر چشم ها از این طریق پاسخ ندهند؛ ممکن است به معنی آسیب دیدگی سیستم دهلیزی یا اعصاب گوش داخلی باشد. شنوایی شناس شما همچنین بررسی می کند که آیا پاسخ یک گوش با دیگری متفاوت است یا خیر. اگر یک گوش آسیب دیده باشد؛ پاسخ آن ضعیف تر از گوش دیگر است یا حتی احتمال دارد هیچ پاسخی وجود نداشته باشد.

آزمون VideoNystagmoGraphy (VNG)

آیا برای آماده شدن جهت آزمون VNG لازم است کاری انجام دهیم؟

ممکن است لازم باشد یک یا دو روز قبل از آزمایش در رژیم خود تغییراتی ایجاد یا از مصرف برخی داروها خودداری کنید. اگر دستورالعمل خاصی برای رعایت وجود داشته باشد؛ شنوایی شناس شما به شما اطلاع می دهد.

آیا انجام آزمون VNG خطرناک است؟

این آزمایش ممکن است برای برخی افراد چند دقیقه احساس سرگیجه ایجاد کند. شاید نیاز باشد که در صورت طولانی شدن سرگیجه شخصی شما را به خانه برساند. در غیر این صورت خطری شمارا تهدید نمی کند و همانند دیگر آزمون های تشخیصی در حوزه ی پزشکی است .

نتایج آزمون VNG چه معنایی دارند؟

اگر نتایج طبیعی نبود؛ ممکن است به این معنی باشد که در گوش داخلی شما اختلالی وجود دارد. این اختلالات شامل موارد زیر است:

  • یک نتیجه غیرعادی ممکن است به این معنی باشد که شما به یک بیماری مبتلا هستید که قسمت هایی از مغز را که به کنترل تعادل شما کمک می کند را تحت تاثیر قرار می دهد.
  • بیماری منیر، اختلالی که باعث سرگیجه، کاهش شنوایی و وزوز گوش (زنگ زدن در گوش) می شود. این مشکل معمولا فقط روی یک گوش تاثیر می گذارد. اگرچه هیچ درمانی برای بیماری منیر وجود ندارد، اما این اختلال ممکن است با دارو و/یا تغییر در رژیم غذایی شما کنترل شود.
  • لابیرنتیت اختلالی است که باعث سرگیجه و عدم تعادل می شود. وقتی بخشی از گوش داخلی عفونی یا متورم شود؛ این مشکل اتفاق می افتد. این اختلال گاهی به خودی خود از بین می رود، اما در صورت تشخیص عفونت ممکن است برای شما آنتی بیوتیک تجویز شود.

اگر در مورد نتایج خود سوالی دارید، با پزشک درخواست کننده ی این آزمون صحبت کنید.

آیا مورد دیگری درباره آزمون VNG وجود دارد که لازم است بدانم ؟

آزمایش دیگری به نام ElectroNystagmoGraphy (ENG) وجود دارد که نوع حرکات چشم را درست همانند آزمون VNG اندازه گیری می کند. این آزمون نیز درست همان سه مرحله ی آزمون VNG را داراست، اما در آزمون  ENG به جای استفاده از دوربین برای ضبط حرکات چشم، حرکات را با الکترودهایی که روی پوست اطراف چشم قرار می دهند؛ اندازه گیری می کند.

با اینکه هنوز از آزمایش ENG به صورت بسیار محدود استفاده می شود؛ آزمایش VNG اکنون بسیار رایج تر است. برخلافENG ، VNG قادر به ضبط حرکات چشم در زمان واقعی است. VNGها همچنین تصاویر واضح تری را از حرکات چشم ارائه می دهند و بیمار هنگام انجام آزمون راحتی بیش تری را تجربه می کند و نتایج قابل اعتماد تری ثبت می شود.

آزمون VideoNystagmoGraphy (VNG)

دیدگاه خود را بنویسید