مرکز جامع ارزیابی شنوایی، وزوز و تعادل البرز

  • Info@samakalborz.com
  • 02634498149

زندگی با سرگیجه

نقص سیستم وستیبولار می تواند زندگی فرد را از جهات زیادی تحت تاثیر قرار دهد .سیستم وستیبولار هسته مرکزی عملکرد فرد محسوب می شود ،بنابراین آسیب یا نقص سیستم وستیبولار نه تنها به آنچه فرد احساس می کند بلکه بر چگونگی عملکرد فعالیت های روزانه او نیز مستقیما تاثیر می گذارد .  بنابراین بسیاری از افراد نیاز به آموزش دیدن و راهکاری برای تعامل با افراد خانواده و دوستان برای درک مشکل خود و تجربه های در پی آن داردند .مطالب ذیل پاسخی برای پرسش های مرسوم ایشان با نقص مزمن سیستم وستیبولار و نکاتی برای کاهش مشکلات آن ها می باشد .

شرکت در رویداد ها

فردی که به نقص سیستم وستیبولار مبتلا است؛ هنگام دریافت سیگنال های بینایی و برقراری تعادل در اماکن بزرگتر، به آسانی دچار خستگی می شود ،حتی اگر آن محیط ها آرام و خلوت باشند . این تلاش آن ها در محیط های شلوغ و پر سر و صدا، مانند فروشگاه های بزرگ ، مسابقات ورزشی پر ازدحام، تئاترها و همایش های بزرگ پیاده روی بیش تر هم می شود . چنین شرایطی اوضاع سختی را برای کسی که به سیستم بینایی خود برای برقراری تعادل وابسته است، ایجاد می کند؛ زیرا همه چیز در اطراف فرد در حال حرکت است، نور محیط کافی نیست و تکیه گاهی محکم و قوی مثل دیوار، دور از دسترس است.این موارد بر کیفیت روابط اجتماعی، شغلی و خانوادگی شخص تاثیر می گذارد. چرا که او را وادار به انتخاب گزینه های نه چندان خوب می کند. بیشتر بخوانید . . .

 

راهکارهایی برای سفر رفتن

انجمن اختلالات سیستم وستیبولار یا VEDA سوالات متدوالی را در خصوص تاثیر سفر بر روی اختلالات سیستم وستیبولار شخص دریافت می کند. سوالاتی از قبیل: آیا سفر علائم را تشدید می کند؟ آیا باید از سفر اجتناب کرد؟ بهترین راه سفر چیست؟ چگونه می شود ناراحتی را در سفر کم کرد؟ بیشتر بخوانید . . .

 

راهکارهایی برای بیرون غذا خوردن

حضور در اماکن عمومی شلوغ همچون رستوران، ممکن است برای شخصی که اختلال سیستم وستیبولار مزمن دارد؛ بسیار سخت باشد. با انجام تطابق‌هایی ،شما ممکن است هنوز هم به‌راحتی قادر به ملاقات با دوستان و صرف غذا در رستوران باشید. محدودیت‌های شخصی و تحمل در برابر محرک‌ها در نوسان است. محرکات به طور قابل ملاحظه‌‍‌ای از شخصی به شخص دیگر و از بیماری به بیماری دیگر متفاوت است. بیشتر بخوانید . . .

 

راهکارهایی برای دندانپزشکی رفتن

سرگیجه،منگی و عدم تعادل علائمی هستند که معمولا بیمار را ناچار به مراجعه به پزشک می کند .از علل شایع این مشکلات ، سرگیجه وضعیتی خوش‌خیم (BPPV)، نوریت وستیبولار، بیماری منییر، میگرن وستیبولار، مصرف برخی داروها، ترومای سر و گردن، بی نظمی گردش خون، خود ایمنی، استرس و آلرژی است. بیشتر بخوانید . . .

 

راهکارهایی برای افزایش انرژی

بسیاری از مبتلایان به اختلال وستیبولار با یک بیماری مزمن در حال مقابله هستند و باید به آهستگی حرکت کردن عادت کنند. وضعیت پزشکی آن‌ها همیشه قابل مشاهده نیست، بنابراین ممکن است دیگران وضعیت یا خستگی آن ها را درک نکنند. اگر به یک اختلال مزمن وستیبولار مبتلا هستید؛ احتمالاً با احساس خستگی دست و پنجه نرم می کنید که ممکن است؛ خودجوش بودن را از شما بگیرد. زمانی‌که احساس خوبی دارید؛ ممکن است زیاده روی کنید و بعداً هزینه آن را بپردازید. بیشتر بخوانید . . .

 

راهکارهایی برای کاهش تهوع

حالت تهوع، استفراغ و اشتهای ضعیف از جمله شایع‌ترین مواردی است که افراد مبتلا به اختلالات وستیبولار از آن شکایت می‌کنند. این علائم به طور قابل توجهی روی فعالیت‌های کاری، اجتماعی، رانندگی وخانه‌داری شخص تاثیر می‌گذارد. اغلب این موارد مانند یک چرخه به هم متصل هستند. استراتژی‌های مختلفی وجود دارند که با کمک آن‌ها حالت تهوع، ستفراغ و بی‌اشتهایی کاهش پیدا خواهدکرد. بیشتر بخوانید . . .

 

راهکارهای برای درس خواندن

در خصوص وضعیت خود با اساتید و مشاور مدرسه صحبت کنید که آن ها از مسائل بهداشتی و سلامت شما با خبر شوند. برخی مدارس به دانش‌آموزانی که دچار چالش های بینایی ، شنوایی و تعادل هستند؛ کمک هایی ارائه می دهند. تا زمانی که علائم شما بهبود پیدا کنند؛ بار کلاس های خود را کم کنید. برای مثال دانش آموزی با تهیه میکروفون گیرنده نویز مشکل تمرکزش به هنگام مطالعه بهبود پیدا کرد. دیگران به محیط های ساکتی همچون کتابخانه رفتند که پرش حواس خود را کاهش دهند. بیشتر بخوانید . . .

 

انتخاب رژیم غذایی مناسب

افرادی که انواع مختلفی از اختلال سیستم وستیبولار مانند بیماری منییر، هیدروپس آندولنفاتیک ثانویه و یا سرگیجه‌های میگرنی دارند؛ با انجام برخی از تغییرات غذایی بهبود خواهند یافت. بیشتر بخوانید . . .

 

انتخاب نور مناسب

لامپ‌های فلورسنت ممکن است موجب اختلال در بینایی شوند. از این لامپ‌ها فاصله بگیرید و پشت به نور بنشینید.

توجه داشته باشید که بسیاری از رستوران‌ها روشنایی‌ها را با کنترل مرکزی تنظیم می‌کنند که هنگام تنظیم چراغ‌ها ممکن است از نظر دیداری نامنظم به نظر برسد. بیشتر بخوانید . . .

 

شناخت تشدید کننده های علائم سرگیجه

محرک‌ها مواردی هستند که قادر به تشدید یا بیدارکردن علائم بیماری‌های وستیبولاراند. با وجود اینکه این موارد علت بوجودآمدن اختلالات وستیبولار نیستند؛ اما کنترل محرکات به مدیریت درد، وزوز گوش، حالت تهوع، سرگیجه، دوران سر و دیگر علائم کمک می‌کند. محدودیت‌های شخصی و تحمل در برابر محرک‌ها در نوسان است. بیشتر بخوانید . . .

 

 

تطبیق پذیری با مشکلات بینایی

بزودی …

 

 

 

برچسب ها :
اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید

error: Content is protected !!