مرکز جامع ارزیابی شنوایی، وزوز و تعادل البرز

  • Info@samakalborz.com
  • 02634498149

سرگیجه و عدم تعادل

عملکرد سیستم تعادلی به یک فرد این امکان را می دهد تا در محیط ، بدون زمین خوردن حرکت کند و درک صحیحی از موقعیت فیزیکی خود بر اساس جاذبه زمین داشته باشد. سیستم تعادلی انسان بسیار پیچیده است و از عملکرد متقابل و هماهنگ سه سیستم حسی تشکیل شده است : سیستم وستیبولار،سیستم بینایی و سیستم سوماتوسنسوری ( حس عمقی ). بروز مشکل در هر یک از این سه سیستم می تواند منجر به بروز اختلال در تعادل افراد شود، که ممکن است با علائمی از جمله سرگیجه و منگی همراه باشد.

حالت “منگی” به طور کلی می تواند به طیف گسترده ایی از علایم و نشانه ها اشاره کند، مانند احساس سبکی در سر یا سرگیجه (منگی سر همراه با احساس چرخش و حرکت در سر). اختلالات سیستم تعادلی می تواند احساس ناراحتی و عدم اطمینان به خود را برای فرد به همراه داشته باشد.همچنین می تواند فعالیت ها و موقعیت های روزانه فرد را محدود سازد و احتمال افتادن را افزایش دهد.

ارزیابی و مدیریت اختلالات سیستم تعادلی و علائم مرتبط با آن یک فرایند میان رشته ای است و تخصص های مختلف در این ارزیابی دخیل هستند، شامل یک شنوایی شناس، متخصص قلب و عروق، متخصص مغز و اعصاب، متخصص چشم و اعصاب چشم، عصب شناس، کار درمان، فیزیوتراپی و روانشناس و همچنین خدمات پزشکی اولیه و عمومی که توسط پزشک عمومی ارائه می شود، باشد. شنوایی شناسان نیز با همه گروه های سنی که با مشکلات اختلالات تعادلی و سرگیجه درگیر هستند، تعامل و همکاری دارند .

شنوایی شناسان با انجام طیف گسترده ایی از آزمون های تشخیصی مانند

  • (Video Nystagmo Geraphy) VNG
  • (Video Head Impulse) VHIT
  • (Vestibular Evoked Myogenic Potentional) VEMP
  • (ElectrocochleoGeraphy) ECochG

می توانند سرگیجه با منشاء وستیبولار را از غیر وستیبولار ضایعه یک طرفه و دو طرفه را از هم تمایز دهندو بدین ترتیب به تشخیص و نهایتا درمان سرگیجه کمک کنند.

 

دلایل سرگیجه و منگی

 

علل سرگیجه و عدم تعادل چیست؟

 

دیدگاه خود را بنویسید

error: Content is protected !!