مرکز جامع ارزیابی شنوایی، وزوز و تعادل البرز

شیوع وزوز گوش

 
طبق آخرین آمارهای بدست آمده سالانه میلیون‌ها امریکایی با عارضه وزوزگوش روبه‌رو هستند. البته این در حالی است که همه افراد در معرض ابتلا به این عارضه قرار دارند اما در برخی به علت افزایش سن، خطرات شغلی یا فعالیت‌های نامناسب خطر ابتلا بیشتر است. لازم به ذکر است که بیش‌‌تر از 45 میلیون امریکایی با بیماری وزوز گوش درگیر هستند.

طی بررسی‌های سال 2011 تا 2012 (آخرین داده‌های بدست آمده) به منظور تعیین شدت وزوز گوش در امریکا، یک ارزیابی با چند پرسش کوتاه درباره وزوز گوش صورت گرفت. نتایج این بررسی‌ها به شرح زیر هستند:

 • 15 درصد از کل افراد شرکت‌کننده، نوعی وزوزگوش را تجربه کرده‌ بودند.
 • 67 درصد از افرادی که وزوز گوش را گزارش کردند علائم منظمی برای بیش از یک سال داشتند.
 • 26 درصد از افرادی که وزوز گوش را گزارش کردند، وزوز گوش ثابت یا تقریباً ثابت داشتند.
 • 30 درصد از افرادی که وزوز گوش را گزارش کردند، وضعیت خود را به عنوان یک مشکل “متوسط” تا “بسیار بزرگ” در زندگی خود طبقه بندی کردند.

لازم به ذکر است وزوز گوش در درجه اول توسط عوامل محیطی و رفتاری ایجاد می شود و قرار گرفتن در معرض صدا و کاهش شنوایی، کاتالیزورهای اصلی این بیماری هستند. کاتالیزورهای ژنتیکی شناخته شده بسیار کمی برای وزوز گوش وجود دارد.

شیوع وزوزگوش

گروه‌های پرخطر

هر شخصی در هر زمان در معرض ابتلا به بیماری وزوز گوش قرار دارد. اما احتمال ابتلا به این عارضه در برخی از افراد بیشتر از دیگران است. در لیست زیر برخی از گروه‌های پرخطر درباره ابتلا به وزوزگوش ذکر شده‌اند:

 • امکان ابتلا به وزوزگوش در مردان بیشتر از زنان است

به عبارت کلی مردان به علت حضور مدام ‌تر نسبت به زنان در بازارهای کار مانند تولید، ساخت‌و‌ساز و خدمت‌ سربازی امکان ابتلا به این عارضه در آن‌ها بیشتر است. در حقیقت مردان با انجام اموری مانند شکار و موتورسواری بیشتر در معرض خطرات شنوایی قرار می‌گیرند.

 • وزوزگوش در افراد مسن شایع‌تر است

بنا به اطلاعات بدست آمده با افزایش سن، امکان ابتلا به وزوزگوش نیز افزایش می‌یابد. به این صورت که در سن 60 تا 69 سالگی این احتمال به اوج خود می‌رسد. علاوه برآن به علت کاهش میزان شنوایی ناشی از افزایش سن امکان ابتلا به وزوزگوش افزایش می‌یابد. تحقیقات نشان می دهد که تقریباً 30 درصد از سالمندان علائم وزوز گوش را تجربه می کنند.

 • درصد ابتلای بیشتر به این عارضه در سفیدپوستان

بنا به دلایل مبهمی، افراد سفیدپوست و غیراسپانیایی‌ها بیشتر از سایر گروه‌های قومی و نژادی به بیماری وزوزگوش مبتلا می‌شوند.

 • افراد نظامی و جانبازان

وزوز گوش یک مشکل بزرگ (و رو به رشد) برای افراد نظامی است. قرار گرفتن در معرض تیراندازی، مواد منفجره و ماشین آلات با صدای بلند، افراد نظامی را در معرض خطر کم شنوایی ناشی از صدا و متعاقب آن، وزوز گوش قرار می دهد. عواقب قرار گرفتن در معرض نویز در حین کار می تواند تا آخر عمر باقی بماند.

 • افراد شاغل در محیط های پر سر و صدا

برای نزدیک به 30 سال، کم شنوایی ناشی از سر و صدا یکی از شایع ترین مشکلات بهداشت حرفه ای در ایالات متحده بوده است. کارگرانی که در کشاورزی، معدن، ساخت و ساز، تولید و حمل و نقل فعالیت می کنند به دلیل محیط های کاری پر سر و صدا در معرض خطر هستند. اما وزوز گوش تقریباً در هر محل کار می تواند یک مشکل مهم باشد. بر اساس برخی برآوردها، بیش از 125000 کارگر از سال 2004 تاکنون دچار کم شنوایی دائمی شده اند.

 • نوازندگان و علاقه‌مندان به موسیقی

موسیقی‌دان‌های حرفه‌ای با پخش موسیقی‌ با صدای بلند و تقویت شده دائما در خطر ابتلا به وزوزگوش قرار دارند. باید بگوییم که علاقه‌مندان به موسیقی نیز از گروه پرخطر به حساب می‌آیند. چرا که آن‌ها با گوش‌دادن مکرر به موسیقی بلند، در کنسرت‌های زنده یا ضبط شده خطر ابتلا به وزوزگوش را افزایش می‌دهند.

 • علاقه مندان به موتور سواری و شکار

نزدیکی و قرار گرفتن مکرر در معرض موتورهای با صدای بلند و اسلحه‌های گرم، این فعالیت‌ها را برای ایجاد علائم وزوز گوش در آینده خطرناک می‌کند.

 • افراد مبتلا به مشکلات رفتاری

بیمارانی که دارای سابقه افسردگی، اضطراب و اختلال وسواس فکری هستند، ممکن است در معرض تجربه وزوز گوش باشند. در حالی که این مسائل رفتاری باعث وزوز گوش نمی شوند، اما به خودی خود علائم آن را تشدید می کنند.

دیدگاه خود را بنویسید