مرکز جامع ارزیابی شنوایی، وزوز و تعادل البرز

  • Info@samakalborz.com
  • 02634498149

آیا آب و هوای زمستان بر نحوه عملکرد سمعک تاثیر می گذارد؟

استفاده از سمعک در آب و هوای سرد زمستان ،کاربران را با چالش های منحصر به فردی روبرو می کند. در ادامه به نکات و توصیه هایی برای استفاده از سمعک در فصل زمستان اشاره می کنیم .

سمعک ها دستگاه های چند منظوره و بسیار سودمندی هستند که تاثیر به سزایی بر زندگی افرادی که از مشکلات شنوایی رنج می برند، می گذارند. اما این دستگاه ها به شدت حساس هستند و به مراقبت و توجه زیادی نیاز دارند. در صورتی که به درستی از این دستگاه ها نگهداری کنید، شاهد عملکرد فوق العاده آنها خواهید بود. آب و هوای سرد زمستان، منجر به بروز اختلالاتی در عملکرد سمعک ها می شود.

 

نگه داری سمعک در فصل زمستان

 

تاثیرات آب و هوای سرد بر سمعک ها

آب و هوای سرد، به شیوه های متفاوتی به سمعک ها آسیب می رساند. در اینجا به برخی از متداول ترین  آسیب های ناشی از سرما بر عملکرد سمعک ها اشاره می کنیم:

یکی از رایج ترین اثرات منفی سرما بر عملکرد سمعک ، کاهش طول عمر باطری سمعک است. در بسیاری از سمعک ها از باتری هایی که با گاز زینک پر شده اند، استفاده می شود.این باطری ها در برابر سرما و رطوبت آسیب پذیر هستند. دمای پایین و هوای خشک از میزان ولتاژ موجود در باتری سمعک می کاهد و به این ترتیب، عمر باتری در زمان کوتاه تری به پایان می رسد.

البته هوای سرد می تواند موجب بروز مشکلات جدی تری نیز شود. یکی از این مشکلات پدیده ی تقطیر است . با افت دما، سطح بیرونی بدنه ی سمعک به شدت سرد می شود. زمانی که به فضای بسته و گرم باز می گردید، روی سطح سمعک تقطیر رخ می دهد. آب حاصل از تقطیر به درون سمعک نفوذ پیدا می کند، ومنجر به بروز آسیب های الکتریکی می شود .علاوه بر این رطوبت از راه تعریق و قرار گرفتن در هوای برفی نیز می تواند به داخل سمعک راه پیدا کند .

آیا آب و هوای زمستان بر نحوه عملکرد سمعک تاثیر می گذارد؟

تشخیص آسیب های وارد آمده بر اثر رطوبت

در صورتی که احتمال می دهید، سمعک شما در معرض رطوبت قرار گرفته است، می توانید آزمون های زیر را به عمل آورده و از این امر اطمینان حاصل کنید.

۱. آیا در هنگام شنیدن صدای بلند یا تغییر ولوم کنترل سمعک، شاهد قطع و وصل شدن یا تغییر کیفیت  اصوات هستید؟

۲. آیا اصواتی که از سمعک به گوش شما می رسد، محو شده یا اعوجاج می یابند؟

۳. آیا سمعک پس از پایان یافتن صدا، هنوز صدای اضافه تولید می کند؟

۴. آیا سمعک شما در مقاطع مختلف، کاملا از کار می ایستد؟

در صورتی که هر یک از علائم ذکر شده را در سمعک خود مشاهده کردید، باید سریعاً سمعک را جهت سرویس مجدد نزد تکنسین مربوطه ببرید. با مشاهده چنین علائمی، باید استفاده از سمعک را برای مدتی کنار بگذارید. چرا که، ممکن است مقداری رطوبت در داخل دستگاه باقی مانده باشد و آسیب های بیشتری به سمعک شما وارد کند.

 

تشخیص آسیب های وارد آمده بر اثر رطوبت

 

چگونه در آب و هوا سرد زمستان از سمعک خود محافظت کنیم؟

از آنجایی که دمای پایین و رطوبت در فصل زمستان، منجر به بروز مشکلاتی در سمعک شما می شود. باید در نگهداری و نظافت سمعک کوشا باشید. شما باید سمعک خود را خشک نگه دارید. علاوه بر این بهتر است، ضمن پوشاندن سمعک در فصل زمستان، سمعک خود را از سرما محفوظ نگه دارید.

از کلاه، هدبند و گوش پوش استفاده کنید

استفاده از لباس های گرم دو مزیت برای شما به همراه دارد:

۱. سر و گوش خود را به خوبی گرم نگه دارید تا از تشکیل قطرات روی سمعک جلوگیری کنید.

۲. این البسه تعریق بدن را جذب می کنند و از ورود به سمعک باز می دارند.

از رطوبت گیر استفاده کنید

یکی از بهترین راه های محافظت از سمعک در فصل زمستان، استفاده از رطوبت گیر سمعک یا یک محافظ روی سمعک است. رطوبت گیرها عموما از قیمت بسیار پایینی برخوردار هستند و مانع از ورود رطوبت به مدار های ظریف این دستگاه می شود. برخی از رطوبت گیرها در راستای حفظ نظافت سمعک ها نیز موثر هستند.

محفظه باتری خود را باز کنید

در آخر باید گفت، قدیمی ترین و ساده ترین توصیه ها در نگهداری از سمعک گویای این است که بهتر است در مواقعی که از سمعک استفاده نمی کنید، باتری سمعک را از دستگاه خارج کنید. این کار در عین حال موجب خشک شدن سمعک و جلوگیری از کاهش عمر مفید باتری شود.

دیدگاه خود را بنویسید

error: Content is protected !!