مرکز جامع ارزیابی شنوایی، وزوز و تعادل البرز

بیماری حرکت

 
افرادی که دچار ماشین گرفتگی، دریازدگی یا هوازدگی می شوند، دچار بیماری حرکت ( Motion Sickness ) هستند. این بیماری در اثر حرکات زیاد، در ماشین، هواپیما، قایق، وسایل تفریحی در شهربازی، تجربیات واقعیت مجازی بازی های ویدیویی و خواندن در حال حرکت تحریک می شود.

تخمین زده می شود که از هر سه نفر یک نفر در مقطعی دچار بیماری حرکت می شود. زنان و کودکان 2 تا 12 ساله بیشتر در معرض خطر هستند. با این حال، این شرایط می تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد.

این عوامل احتمال ابتلا به بیماری حرکت را افزایش می دهد:

سابقه خانوادگی بیماری حرکت، دوره های قاعدگی، میگرن، بارداری و اختلالات گوش داخلی

علائم:

عرق سرد. سرگیجه. خستگی. سردرد. تحریک پذیری. ناتوانی در تمرکز. افزایش بزاق، حالت تهوع و استفراغ. پوست رنگ پریده. تنفس سریع یا نا منظم.

داروهایی از جمله آنتی هیستامین ها می توانند از حالت تهوع جلوگیری کنند.

چه چیزی باعث بیماری حرکت می شود؟

چه چیزی باعث بیماری حرکت می شود؟

در بدن انسان سیستم بینایی، حس عمقی و گوش داخلی وظیفه حفظ و برقراری تعادل را بر عهده دارند و اطلاعات این سیستم ها در بخش های مختلف مغز یا بطور دقیق تر مخچه با یکدیگر ادغام و نهایتا درک از وضعیت بدن و موقعیت فضایی صورت می گیرد. بیماری حرکت زمانی رخ می دهد که مغز شما نمی تواند اطلاعات هماهنگی از چشم، گوش و بدن شما را دریافت و درک کند. به عبارتی ممکن است هیچ یک از این سه سیستم تعادلی که نام بردیم به خودی خود اختلالی نداشته و سالم باشند ولی ترکیب و همگام سازی این اطلاعات در مغز به خوبی صورت نمی گیرد.

هنگامی که این قسمت ها اطلاعات متناقضی را ارسال می کنند، مغز شما نمی داند که آیا ساکن هستید یا حرکت می کنید. واکنش گیج کننده مغز باعث می شود احساس گیجی و منگی کنید.

به عنوان مثال، هنگام سوار شدن در ماشین، چشم ها درختانی را می بینند که از کنار آن می گذرند و حرکت را ثبت می کنند.گوش های داخلی حرکت را حس می کنند. ماهیچه ها و مفاصل احساس می کنند که بدن شما ثابت نشسته است. مغز بین این پیام ها نمی تواند ارتباط مناسبی برقرار سازد و بیماری تحریک می شود.

چگونه می توانید بیماری را بهبود بخشید:

درمان ها و تمرین های توانبخشی تخصصی برای کاهش بیماری حرکتی وجود دارد که به آنها توانبخشی دهلیزی یا تعادلی گفته می شود. این رویکرد ارتباطات را تقویت و آنها را مجدداً تعلیم میدهد تا علائم بیماری حرکت را کاهش یابد و نتایج موثری را به همراه خواهد داشت.

تمرینات دهلیزی شامل ردیابی بصری، حرکات سر در موقعیت هایی با چشمان باز و بسته است که با توجه به نوع، شدت و شرایط فردی آموزش و ارائه می شوند که می تواند سرگیجه را کاهش داده و تعادل را بهبود ببخشد.

اگر فکر می کنید بیماری حرکتی شما کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر قرار می دهد مشاوره با یک متخصص گوش و حلق و بینی یا شنوایی شناس می تواند موثر باشد.

دیدگاه خود را بنویسید