مرکز جامع ارزیابی شنوایی، وزوز و تعادل البرز

  • Info@samakalborz.com
  • 02634498149

بیماری های همراه با سرگیجه ( اختلالات سیستم وستیبولار )

سیستم وستیبولار شامل قسمت هایی از گوش داخلی و مغز می باشد که پردازش اطلاعات حسی مرتبط با کنترل تعادل و حرکات چشم ها را به عهده دارد .اگر بیماری ،ضربه و یا جراحتی به این سیستم آسیب وارد کند نتیجه ی آن اختلالات سیستم وستیبولار می باشد .این اختلالات همچنین می تواند ناشی از یا تشدید شده به وسیله عوامل محیطی ،ژنتیکی یا دلایل ناشناخته باشد .

مهم ترین و شایع ترین اختلالات سیستم وستیبولار شامل موارد ذیل می باشد :

منییر

بیماری منییر نوعی اختلال در گوش داخلی است که سبب بروز سرگیجه های شدید، زنگ زدن در گوش (وزوز گوش)، کم شنوایی و احساس پری در گوش می شود. این بیماری معمولاً تنها در یک گوش اتفاق می افتد .

حملات سرگیجه ممکن است به صورت ناگهانی یا بعد از یک دوره کوتاه از وزوز گوش یا پری گوش اتفاق بیفتد. برخی از افراد یک حمله سرگیجه را در طول یک دوره طولانی تجربه خواهند کرد ، برخی دیگر ممکن است حملات متوالی را در طول چند روز تجربه کنند. برخی از افراد مبتلا به بیماری منییر دچار سرگیجه های بسیار شدیدی می شوند که موجب عد تعادل و افتادن فرد می شود. این مرحله از بیماری را اصطلاحاً ” حمله افتادن ” می نامند. بیشتر بخوانید . . .

 

سرگیجه همراه با میگرن

سرگیجه یکی از رایج ترین شکایت هایی است که در پزشکی مطرح می شود. بنابر آمارثبت شده ، 20 تا 30  درصد جمعیت به این عارضه دچار می شوند. میگرن نیز یکی دیگر از اختلال های رایج است. شیوع این عارضه در 6 تا 20 درصد از مردان و 17 تا 29 درصد از زنان جامعه دیده شده است. به این ترتیب 3 تا 4 درصد از افراد جامعه میگرن و سرگیجه را تجربه می کنند. اگرچه در حقیقت احتمال همزمانی این دو عارضه به مراتب بیشتر از آمار درج شده است. سرگیجه که احساس تکان خوردن را بدون اینکه فرد از جایش حرکت کند، در او ایجاد می کند، از جمله عارضه هایی است که در یک سوم از جمعیت افرادی که مبتلا به میگرن شده اند، مشاهده شده است. روی هم رفته سه چهارم بیمارانی که از میگرن رنج می برند، سرگیجه و عدم تعادل را تجربه کرده اند. بیشتر بخوانید . . .

 

نوریت و لابیرنتیت

نوریت وستیبولار و لابیرنتیتیت اختلالاتی هستند که از التهاب ناشی از عفونت گوش داخلی یا اعصابی که گوش داخلی را به مغز متصل مرتبط می سازند؛ منشا می گیرند. این التهابات انتقال اطلاعات حسی را از گوش به مغز مختل می کند. سرگیجه ،منگی و عدم تعادل یا مشکلات بینایی و شنوایی ممکن است در نتیجه این اختلال ایجاد شوند.

عفونت های گوش داخلی معمولا ویروسی هستند؛ در موارد نادری نیز علت باکتریایی وجود دارد ولی عفونت های گوش میانی اغلب با منشا باکتریایی در کودکان هستند و اطراف پرده ی گوش را درگیر می کنند. بیشتر بخوانید . . .

 

سرگیجه وضعیتی خوش خیم

سرگیجه وضعیتی حمله ای خوش خیم (BPPV) متداول ترین علت سرگیجه و حسی کاذب از چرخیدن است .

  • خوش خیم: زندگی و حیات فرد را تهدید نمی کند.
  • حمله ای: این حالت به صورت یک حمله ناگهانی بروز می کند.
  • وضعیتی: با موقعیت های خاصی از سر یا حرکات ناگهانی تحریک می شود.
  • سرگیجه: حس کاذبی از حرکت چرخشی.
  • بیشتر بخوانید . . . 

 

سرگیجه ناشی از افزایش سن

بزودی …

 

سرگیجه گردنی

بزودی …

 

فیستول پری لنف

فیستول پری لنف یا PLF در اثر اتصال غیرطبیعی در یک یا هردو غشا (دریچه ی بیضی و دریچه ی گرد ) نازک و کوچکیکه حدفاصل بین بخش پر از هوا گوش میانی و بخش پر از مایع پری لنف گوش داخلی هستند ایجاد ‌شود. این مشکل که در اثر پارگی یا نقص ایجاد  می ‌شود به مایع پری لنف اجازه ورود به گوش میانی را می ‌دهد. بیشتر بخوانید . . .

 

شکاف مجرای نیم دایره ی فوقانی

بزودی …

نقص عملکرد دو طرفه سیستم وستیبولار

کاهش (BVH) یا از بین رفتن کامل (BVL) عملکرد دو طرفه سیستم وستیبولار در حفظ تعادل فرد، مشکل ایجاد می‌کند. این موضوع باعث سخت شدن حفظ تعادل هنگام راه رفتن در تاریکی یا روی سطوح ناهموار و همچنین باعث کاهش توانایی دید بیمار در حین حرکات سر می‌شود. علاوه بر این، بیماران درگیر با کاهش یا از بین رفتن کامل عملکرد دوطرفه سیستم وستیبولار ، از شدید بودن احساس عدم تعادل و وجود احساسی عجیب و مزاحم هنگام حرکت سر، شکایت می‌کنند. ممکن است بیماران مبتلا به کاهش عملکرد دو طرفه سیستم وستیبولار به دلیل این مشکلات، فعالیت‌های خود را محدود کرده و از نظر اجتماعی منزوی شوند. بیشتر بخوانید . . .

دیدگاه خود را بنویسید

error: Content is protected !!