مرکز جامع ارزیابی شنوایی، وزوز و تعادل البرز

تمرینات آرامش بخش برای وزوزگوش

آرامش کاری است که خود شما انجام می دهید. هیچ کس نمی تواند آن را برای شما انجام دهد. این کاری است که شما باید به هر شکلی که برای شما مناسب است انتخاب کنید. بیشتر مردم به طور غریزی آرام نمی‌گیرند، این مهارتی است که باید آموخته و تمرین شود. شما باید احساس آرامش را تجربه کنید تا بتوانید آن احساس و خاطره را در طول هر روز با خود همراه کنید. وقتی آرام می‌شویم تغییرات خاصی در بدن اتفاق می‌افتد: ضربان قلب و تنفس کند می‌شود، فشار خون و فعالیت مغز کاهش می‌یابد، به همین دلیل است که پس از استراحت احساس شادابی جسمی و روحی می‌کنیم.

بهتر است زمانی که احساس خوبی دارید، آرامش را تمرین کنید، به طوری که در مواقع استرس تقریباً به طور خودکار بتوانید آرامش و تعادل را بازیابی کنید. بگذارید به یک امر روتین تبدیل شود، یک عادت خوشایند و مفید که هر روز شما را طوری تنظیم می کند که شما را خوشحال می کند. متوجه خواهید شد که کنترل بیشتری بر احساسات خود، بر نحوه واکنش خود به مسائل و وزوز گوش خود به دست خواهید آورد.

تمرینات تنفسی :

یکی از راه‌های کمک به آرامش بدن، توجه ویژه به تنفس است. نفس کشیدن چیزی است که ما تمایل زیادی به آن داریم. تمرکز بر ریتم های طبیعی بدن می تواند آرامش بخش باشد.

1. هر از چند گاهی روی نفس خود تمرکز کنید، فقط احساس کنید که وارد بدن شما شده و از آن خارج می شود. ریتم ملایمی را که تنفس آسان و بدون زحمت ایجاد می کند، رعایت کنید.2. حالا سعی کنید تنفس را با سه یا چهار نفس آرام آرام از طریق بینی به داخل و خارج هدایت کنید. سعی کنید مدت زمان دم را به اندازه تنفس خارج کنید.3. هنگامی که نفس خود را بیرون می دهید، تنش به خصوص در فک، گردن، شانه ها و شکم خود را از بین ببرید. این یک اثر آرام بخش است و می تواند با ریتم های دیگر مانند راه رفتن ترکیب شود. بنابراین، برای مثال می توانید سه قدم نفس بکشید و سه قدم بیرون بیاورید.

یکی دیگر از تمرین‌هایی که باید در حالت نشسته یا ایستاده انجام دهید این است که از طریق بینی نفس خود را به داخل و خارج هدایت کنید و سپس فقط برای چند ثانیه آرام بمانید بدون اینکه دوباره نفس بکشید و به فاصله بین آن نفس و نفس بعدی توجه کنید.

اجازه ندهید هیچ فشاری وارد بدن شما شود، فقط زمانی که احساس نیاز کردید دوباره نفس بکشید. شما به دنبال کنترل و کاهش سرعت نفس برای چند دقیقه هستید که می تواند کمکی برای تمرکز بیشتر باشد. زیبایی و قدرت تمرینات تنفسی این است که می توانید آنها را در هر مکان و در هر زمان انجام دهید( ایستاده، راه رفتن، نشستن یا دراز کشیدن). آنها را می توان گسترش داد و کنترل عضلات شکم را می توان به خوبی انجام داد و با کنترل تنفس ترکیب کرد. روتین کردن تمرینات تنفسی به شما این امکان را می دهد که در مواقع استرس “رها کردن” را به عنوان اولین راه حل ببینید نه آخرین راه.

تمرینات تنفسی

 

تمرین تمدد اعصاب

برای تمرینات عمیق تمدد اعصاب، زمان بیشتری باید کنار گذاشته شود. ترجیحاً (خصوصا در روزهای اول) سعی کنید هر چند روز یک بار تمرین کنید، اما حتی هفته ای یکبار تمرین  نیز می تواند مزایایی به همراه داشته باشد. در حالت ایده آل، حداقل 15 دقیقه باید برای این تمرین صرف شود. شما می توانید تا جایی که ذهن تان کاملا شفاف و خالی باشد و دیگر جسم خود را به سختی احساس کنید پیشرفت کنید.

1. عضلات هر قسمت از بدن خود را شل کنید، از سر تا پا یا بالعکس کار کنید و به نواحی که می دانید ممکن است تنش داشته باشید توجه ویژه ای داشته باشید. اگر هر یک از گروه‌های عضلانی احساس تنش می‌کنند، آن‌ها را به آرامی بکشید و اجازه دهید به راحتی به عقب برگردند و در موقعیتی راحت قرار بگیرند. اگر وقتی آرام می شوید، هر جایی احساس ناراحتی می کنید، موقعیت خود را تنظیم کنید و این به شما کمک می کند تا عمیق تر آرام شوید.

2. چشمان خود را ببندید. همانطور که نفس خود را بیرون می دهید، به خود بگویید “رها کنید”. این کار را چند بار بیشتر انجام دهید و هر بار که نفس خود را بیرون می دهید، به خود بگویید…آرامش بگیرید…رها شوید.

همانطور که نفس را در داخل و خارج مشاهده می کنید، افکار خود را نیز مشاهده کنید. اینها به طور طبیعی می آیند، اما سعی کنید درگیر آنها نشوید و فقط آنها را رها کنید.

تمرین تمدد اعصاب

دیدگاه خود را بنویسید