مرکز جامع ارزیابی شنوایی، وزوز و تعادل البرز

درمان شناختی رفتاری (CBT)

 
تا به امروز، هیچ درمان قطعی برای وزوز گوش وجود ندارد اما برای مدیریت وزوز گوش روش‌های زیادی را می‌توان در نظر گرفت. درمان شناختی رفتاری (CBT) یک رویکرد موثر برای کمک به بیماران برای مدیریت بعد عاطفی وزوز گوش است. این روش بیشتر برای درمان اضطراب و افسردگی استفاده می شود، اما می تواند برای سایر مشکلات روحی و جسمی مفید باشد.

نحوه عملکرد CBT:

در طول جلسات CBT، بیمار و درمانگر با یکدیگر همکاری می کنند تا افکار و احساسات غلط و منفی را شناسایی کنند. در مرحله بعد، بیمار و درمانگر با هم کار می کنند تا برنامه های مشخصی برای بیمار ایجاد کنند تا بتواند واکنش های منفی خود را کنترل کند و راهبردهای مقابله ای مثبت را با هدف دور کردن توجه از وزوز گوش به کار گیرد. CBT به طور معمول شامل 6 تا 10 جلسه درمانی است که در هر جلسه به موضوع خاصی می پردازد، مانند آموزش برای کنترل وزوز گوش، کنترل خواب، مدیریت استرس و روش های آرام سازی. در هر جلسه در مورد چگونگی پیشرفت خود صحبت خواهید کرد. هدف نهایی درمان این است که به شما بیاموزد مهارت هایی را که در طول درمان آموخته اید در زندگی روزمره خود به کار ببرید.فرآیند CBT متناسب با نیازهای هر بیمار طراحی می شود. چیزی که در بین بیماران مشابه است، موضوع کلی استفاده از تکنیک های مختلف برای اصلاح الگوهای رفتاری منفی است.

CBT بر این مفهوم استوار است که افکار، احساسات و اعمال فیزیکی شما به هم مرتبط هستند و افکار و احساسات منفی می توانند شما را در یک چرخه منفی به دام بیندازند. برخلاف برخی دیگر از روش های درمانی،CBT  به جای تمرکز بر مسائل گذشته، با مشکلات فعلی شما سر و کار دارد.

درمان شناختی رفتاری

مزایا و معایب CBT :

برخی از مزایای CBT عبارتند از:

  • ماهیت CBT به این معنی است که می توان آن را در قالب های مختلف، از جمله به صورت گروهی، کتاب های خودیاری و آنلاین ارائه کرد.
  • راهبردهای مفید و کاربردی را به شما می آموزد که می توان از آنها در زندگی روزمره حتی پس از اتمام درمان استفاده کرد
  • بر ظرفیت فرد برای تغییر خود (افکار، احساسات و رفتارهایشان) تمرکز دارد.
  • می تواند به اندازه دارو در درمان برخی از مشکلات سلامت روان موثر باشد و ممکن است در مواردی که دارو به تنهایی مؤثر نبوده است مفید باشد.

برخی از معایب CBT که باید در نظر گرفت عبارتند از:

  • شرکت در جلسات منظم CBT و انجام هر کار اضافی بین جلسات می تواند زمان زیادی را از شما بگیرد
  • ممکن است برای افرادی که نیازهای پیچیده تری به سلامت روان دارند یا مشکلات یادگیری دارند مناسب نباشد
  • این شامل رویارویی با احساسات و اضطراب‌های شماست – ممکن است دوره‌های اولیه‌ای را تجربه کنید که در آن مضطرب یا از نظر احساسی ناراحت هستید.

 

دیدگاه خود را بنویسید