مرکز جامع ارزیابی شنوایی، وزوز و تعادل البرز

 • Info@samakalborz.com
 • 02634498149

دلایل وزوز گوش

در واقع وزوز گوش با مجموعه ای از علائم همراه است که با سایر بیماری ها مرتبط است.به عبارت کلی وزوز گوش به خودی خود یک بیماری محسوب نمی شود، بلکه نشانه ایی از وجود سایر بیماری های زمینه ای است. البته در اکثر اوقات این عارضه به صورت یک واکنش حسی عصبی در مغز بروز می کند که در اثر آسیب به گوش و سیستم شنوایی ایجاد می شود. درحالیکه که وزوز گوش غالبا با کاهش شنوایی همراه است ، بیش تر از 200 نوع اختلال مختلف در سلامتی وجود دارند که می تواند نشانه هایی از وزوز گوش را بروز دهند.

در ادامه به بسیاری از علل ایجاد کننده ی گزارش شده وزوز گوش اشاره می کنیم.

توجه : خواهشمندیم توجه کنید که الزاما این عارضه به خودی خود بیان گر هیچ یک از موارد ذکر شده در لیست زیر نیست. همچنین افراد مبتلا باید برای معاینه کامل به یک پزشک یا متخصص شنوایی شناسی مراجعه کنند تا علت اصلی علائم را تشخیص دهند. البته گاهی اوقات در صورت درمان علل اصلی بیماری از میزان وزوز گوش به عنوان علت ثانویه نیز کاسته می شود.

دلایل وزوز گوش

کم شنوایی :

باید بگوییم که به طور معمول کم شنوایی حسی-عصبی با وزوز گوش همراه است. همچنین بنا به گفته برخی از محققان وزوز سابجکتیو قطعا به علت آسیب های قبلی به سیستم شنوایی رخ داده اند.

در حقیقت کاهش شنوایی زمینه ای در اثر موارد زیر ایجاد خواهند شد :

 • کاهش شنوایی مربوط به سن (پیر گوشی) (Age-related hearing loss (presbycusis)) :

همانطور که می دانیم غالبا با بالا رفتن  سن در افراد شنوایی نیز کاهش می یابد. به طور معمول بعد از 60 سالگی این علائم بروز می کند. همچنین این عارضه در هر دو گوش و معمولا در فرکانس های بالا رخ می دهد. در واقع ایجاد کم شنوایی به وضوح با افزایش سن ارتباط دارد. این مسئله بیان گر این پرسش است که چرا وزوز گوش در میان سالمندان رواج بیشتری دارد؟

دلایل وزوز گوش

 • کاهش شنوایی ناشی از صدا (Noise-induced hearing loss) :

به عبارت کلی در معرض صداهای بلند خواه یکبار اتفاق بیفتد یا به تدریج، آسیب های شنوایی بسیاری را به سیستم شنوایی وارد می کند. به همین علت شاهد کاهش سطح شنوایی و گاهی وزوز گوش در بیماران هستیم. به طور معمول قرار گرفتن بیماران در معرض صدای بسیار بلند موجب ضربه صوتی شده و سطح شنوایی بیماران را تا حد زیادی کاهش می دهد. از جمله موارد احتمالی ایجاد کننده: در محل کار (ماشین آلات صنعتی با صدای بلند و کوبه ایی)، هنگام تفریح کردن (رویدادهای ورزشی و کنسرت ها) و به طور تصادفی (انفجارها و حوادث طبیعی) . برخی اوقات کاهش شنوایی ناشی از صدا فقط در یک گوش اتفاق می افتد. نکته قابل توجه در کاهش سطح شنوایی این است که گاها توسط خود بیمار در مراحل اولیه قابل تشخیص نیست ولی این حالت بدین معنا نیست که آسیب شنوایی اتفاق نیفتاده است .با مراجعه به شنوایی شناس و انجام آزمون های ارزیابی شنوایی از میزان دقیق کاهش شنوایی مطلع می شوید .

روند دقیق بیولوژیکی که کدام نوع از کاهش شنوایی همراه با وزوز گوش است هنوز درحال تحقیق توسط محققین می باشد . همانطور که می دانیم از دست دادن برخی از فرکانس های صوتی منجر به تغییرات خاصی در نحوه پردازش صدا توسط مغز می شود. به همین ترتیب مغز شروع به انطباق و تغییر می کند، زیرا محرک های خارجی کمتری را در حدود یک فرکانس خاص دریافت می کند.در این حالت احتمالا ایجاد وزوز گوش می تواند راه حل مغز برای جایگزینی فرکانس صوتی از دست رفته که مدتیست از سیستم شنوایی دریافت نمی شود، باشد .

دلایل وزوز گوش

انسداد گوش میانی :

انسداد در کانال گوش می تواند منجر به ایجاد فشار در گوش داخلی و تاثیر بر عملکرد پرده ی گوش شود. همچنین جسم خارجی که به صورت مستقیم با پرده ی گوش برخورد کرده می تواند ارگان ها را تحریک کرده  و باعث ایجاد نشانه هایی از وزوز گوش شود. معمول ترین علل انسداد شامل :

 • تجمع بیش از حد جرم گوش (سرمینوز)
 • کاهش موهای داخل مجرای گوش
 • آلودگی ،ریز گردها یا اجسام خارجی در کانال گوش

در بسیاری از موارد با رفع انسداد، علائم وزوز گوش نیز کاهش می یابند یا کاملا از بین می روند. ولی در برخی موارد، عارضه فوق باعث آسیب دائمی و وزوز گوش مزمن می شود .

آسیب های وارد به ناحیه سر و گردن:

آسیب های شدید به سر یا گردن منجر به بروز مشکلاتی در دستگاه عصبی، جریان خون و عضلات می شود ، که می تواند موجب ایجاد وزوز گوش شود . در حقیقت افرادی که علت وزوز گوش آنها ضربه به سر یا گردن است، غالبا این عارضه را با شدت و تنوع بیشتری در صدا، فرکانس و محل وزوز گوش خود تجربه خواهند کرد. وزوز گوش مرتبط با سر، گردن یا مشکلات دندان ها را وزوز گوش سوماتیک می گویند. (سوماتیک برگرفته از واژه یونانی به معنای بدن است)

دلایل وزوز گوش

اختلالات در مفاصل گیجگاهی فکی :

طبق اطلاعات بدست آمده اختلال در مفصل گیجگاهی فکی یکی از نمونه های وزوز گوش سوماتیک به شمار می رود.  مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) مفصلی است که فک پایین را به جمجمه متصل می شود و در جلوی گوش ها قرار گرفته است .در واقع آسیب به ماهیچه ها، رباط یا غضروف ها در TMJ منجر به بروز نشانه هایی از وزوز گوش می شود.بیمارانی که وزوز گوش آن ها به دلیل اختلالات TMJ است در ناحیه فک یا صورت و/یا در هنگام جویدن یا صحبت کردن احساس درد خواهند داشت ،توانایی جویدن آن ها کاهش می یابد و حرکت آزادانه فک به هنگام صحبت کردن یا غذا خوردن همراه با تولید صدا خواهد بود. یک دندانپزشک یا متخصص فک و صورت می تواند به خوبی این اختلال را تشخیص دهد و در جهت رفع آن تلاش کند.در بسیاری از موارد با بر طرف شدن مشکل این مفصل ،وزوز گوش نیز کاهش یافته یا از بین می رود .

فشار سینوسی و آسیب بارومتریک :

به طور کلی گرفتگی بینی در اثر سرماخوردگی های شدید، آنفولانزا یا عفونت های سینوسی، باعث ایجاد فشار غیر طبیعی در گوش میانی، ایجاد کم شنوایی و بروز وزوز گوش می شود. باروترومای شدید که ناشی از تغییرات سریع فشار هوا یا آب است، باعث آسیب هایی به گوش میانی و داخلی می شود.

موارد احتمالی ایجاد کننده ی باروتروما شامل :

 • غواصی
 • پرواز (تنها در موارد تغییرات شدید و غیر معمول در ارتفاع)
 • بروز ضربه های مغزی

دلایل وزوز گوش

آسیب های مغزی بر اثرضربه  (TBI) :

مطابق تحقیقات صورت گرفته آسیب های مغزی ناشی از ضربه می تواند به مناطق پردازش شنوایی در مغز آسیب وارد کند و موجب بروز وزوز گوش شود .TBI به عنوان یکی از مهمترین علل ایجاد وزوز گوش در جوامع نظامی به حساب می آید. در حدود 60 درصد از وزوز گوش گزارش شده توسط نظامیان پیشکسوت ایالت متحده امریکا، ناشی از آسیب های خفیف تا حاد ضربه به مغز گزارش شده است.

داروهای سمی برای گوش  ( Ototoxic Drugs ) :

به طور کلی وزوز گوش یکی از عوارض جانبی و باالقوه در بسیاری از داروهای تجویزی به شمار می رود. با این وجود در اکثر داروها این عارضه جانبی حاد و کوتاه مدت است. بنابراین در صورتی که بیمار مصرف دارو را قطع کند، نشانه های وزوز گوش نیز از بین می رود. تعدادی از داروهای اتوتوکسیک که موجب بروز این عارضه به صورت مزمن و دائمی می شوند عبارتند از:

 • داروهای ضدالتهابی غیر استروییدی
 • برخی از آنتی بیوتیک ها
 • برخی از داروهای مخصوص سرطان
 • قرص های ادرارآور
 • داروهای حاوی کینین

به دلیل این که قطع یا عدم مصرف داروهای مصرفی و عدم مشورت با ارائه دهندگان خدمات بهداشتی، خطرات جبران ناپذیری را برایتان به دنبال خواهد داشت. ، چنانچه نگران ایجاد وزوز گوش به دنبال مصرف دارو هستید با یک پزشک متخصص یا داروساز قبل از مصرف دارو مشورت کنید.

دلایل وزوز گوش

سایر بیماری ها و شرایط ویژه پزشکی :

وزوز گوش به عنوان اختلال جانبی در بیماری های زیر گزارش شده است :

 • اختلالات متابولیکی: کم کاری یا پر کاری تیروئید، کم خونی
 • اختلالات خود ایمنی: بیماری Lyme و Fibromyalgia
 • اختلالات عروق خونی: فشار خون بالا و تصلب شرایین
 • اختلالات روانپزشکی: افسردگی، اضطراب و استرس
 • اختلالات دهلیزی: سندرم منییر،اتواسکلروزیس
 • اختلالات مربوط به تومور (بسیار نادر هستند): اکوستیک نوروما  ،شوانومای دهلیزی و سایر رشدهای توموری

لطفا توجه نمایید که هر فردی از وزوز گوش رنج می برد نباید تصور کند که یکی از بیماری های پزشکی که در بالا ذکر شدند را دارا است.به دلیل این که تنها یک متخصص که در این زمینه آموزش دیده است به طور دقیق علت اصلی این عارضه را پس از ارزیابی های ویژه متوجه خواهد شد.

 

 

 

 

دیدگاه خود را بنویسید