مرکز جامع ارزیابی شنوایی، وزوز و تعادل البرز

سرگیجه ناشی از افت فشار خون

 
یکی از علائمی که خیلی از افراد ممکن است در طول زندگی خود با آن مواجه شده باشند، تجربه کردن یک گیجی، سبکی سر و ضعف درهنگام بلند شدن و تغییر وضعیت از حالت نشسته و خوابیده به حالت ایستاده است. خصوصا اگر این تغییر وضعیت با سرعت زیاد انجام شود، میزان و شدت علائم هم بیشتر خواهد بود.

اما این وضعیت بیشتر از آنکه یک بیماری باشد، یک نشانه ای است از وجود مشکل و اختلال در تنظیم فشار خون که ممکن است به دلایل مختلف اتفاق افتاده باشد. یکی از رایج‌ترین علل این عارضه، کاهش حجم خون است که میتواند به علت مصرف داروهای مختلف مانند داروهای دیورتیک و باز کننده عروق ایجاد شود. معمولا اگر از این افراد در دوحالت قبل و بعد از تغییر وضعیت اندازه گیری فشار سیستولیک به عمل آید، میان مقادیر بدست آمده اختلاف قبل توجهی مشاهده می شود.

درمان سرگیجه ناشی از افت فشار خون

این عارضه همچنین می تواند نشانه ای از وجود اختلالات عصبی و نورولوژیک هم باشد که در آن صورت همراه با نشانه های دیگری مثل کاهش ترشح بزاق، بی اختیاری در دفع ادرار و همچنین کاهش تعریق می باشد. همچنین باید بدانیم که برخی از بیماری ها هم می توانند موجب ایجاد این عارضه شوند. مانند بیماری دیابت، انواع خاصی از کم خونی ها و همچنین برخی از اختلالات عروقی.

در انتها در صورت تشخیص درست این عارضه و پی بردن به علت اصلی آن توسط پزشک متخصص، ضمن استفاده از درمان های دارویی و یا جراحی برای رفع بیماری اصلی، آموزش هایی جهت تغییر در سبک زندگی، مانند نحوه درست تغییر وضعیت نیز به بیمار توصیه خواهد شد.

دیدگاه خود را بنویسید

error: Content is protected !!