مرکز جامع ارزیابی شنوایی، وزوز و تعادل البرز

سمعک و ورزش

داشتن سمعک به این معنا نیست که نمی توانید ورزش کنید. سمعک های مدرن متناسب با زندگی شما طراحی شده اند، از جمله ورزش. لوازم جانبی هم برای سمعک وجود دارد که می توانید هنگام ورزش از آنها استفاده کنید.

ولی همیشه به یاد داشته باشید در پایان ورزش، هرگونه رطوبت را از روی سمعکتان پاک کنید. این کار از رشد باکتری جلوگیری می کند. اگر قصد شنا کردن دارید باید سمعکتان را حتما از گوشتان خارج کنید.اگر سمعکتان را از گوشتان خارج کردید مطمئن شوید که آن را در جایی ایمن نگه می دارید.

حالا اصلا چرا باید هنگام ورزش کردن سمعک بگذارید؟!

اگر یک ورزش گروهی انجام می دهید یا حتی انفرادی ورزش می کنید، شنیدن صدای محیط و اطرافیان و برقراری ارتباط موثر مهم است.بدون سمعک ممکن است صداهای مهم را از دست بدهید یا اگر صدای پس زمینه زیاد باشد نتوانید صدای هم تیمی یا دوستان خود را بشنوید.

اگر دوست دارید بدوید، دوچرخه سواری کنید و یا به ورزش در فضای بازعلاقه دارید استفاده از سمعک در حین ورزش می تواند به حفظ امنیتتان کمک کند. اگر بدون سمعک ورزش کنید ممکن است نتوانید نزدیک شدن ماشین، آژیر وسایل نقلیه اضطراری و یا سایر خطراتی را که ممکن است شما را احاطه کنند بشنوید. آگاهی کامل از محیط اطراف می تواند به شمک کند هرگونه خطر احتمالی را شناسایی کنید و برای حفظ ایمنی خودتان اقدامات لازم را انجام دهید.برای اطمینان از اینکه سمعکتان در بهترین شکل نگهداری می شود مهم است بعد ازتمرین مدتی را برای مراقبت از آن اختصاص دهید و این کار اصلا سخت نیست !!

  • بعد از پایان تمرین، رطوبت را از سمعک خود پاک کنید تا از رشد هر گونه باکتری جلوگیری کند.
  • اگر عرق کردید به سمعکتان اجازه دهید کامل خشک شود.
  • هر گونه جرم گوش یا مواد خارجی را از روی سمعک بردارید.
  • قبل از قرار دادن مجدد سمعک دوش بگیرید تا از تماس آن با عرق باقی مانده جلوگیری کنید.

اگر نگران افتادن سمعک حین ورزش هستید میتوانید از یک بند سمعک برای محکم کردن آن روی لباستان استفاده کنید.

سمعک مناسب برای شما و سبک زندگی شما چیست ؟

در سمعک های  RIC رسیور درون مجرای گوش و میکروفن و گیرنده پشت گوش قرار میگیرد. اگر به ورزش های ملایم مثل پیاده روی علاقه دارید این مدل از سعک ها بسیار مؤثر هستند.

سمعک های CIC ( داخل گوشی) برای دویدن یا فعالیت هایی که ممکن است نیاز به برداشتن کلاه ایمنی یا ماسک صورت داشته باشد ایده آل هستند چون احتمال افتادن آنها کمتر است.

سمعک های BTE ( پشت گوشی ) که طول عمر بالایی دارند به علت قابل مشاهده تر بودن، ممکن است بخواهید از آن برای فعالیت های درون منزل مثل یوگا استفاده کنید.

سمعک مناسب می تواند دنیای متفاوتی برایتان ایجاد کند و به شما کمک می کند تا به انجام کارهایی که دوست دارید ادامه بدهید.

انتخاب سمعکی متناسب با سبک زندگیتان تصمیمی است که باید آگاهانه و با مشورت ادیولوژیست انجام شود تا بتوانید به بهترین شکل از آن استفاده کنید.

دیدگاه خود را بنویسید