مرکز جامع ارزیابی شنوایی، وزوز و تعادل البرز

سمعک و وزوز گوش

به عبارت کلی وزوز گوش تا حد زیادی به کم شنوایی در بیماران مرتبط است بنابراین در اکثر بیماران مبتلا به وزوز گوش یک علامت کاهش سطح شنوایی وجود دارد. البته غالبا افزایش درک و دریافت صداهای محیطی، منجر به کمتر شنیده شدن ودرک صدای وزوز گوش می شود.مطابق تحقیقات علمی در اثر کاهش عملکرد شنوایی، ارسال محرک های صوتی خارجی به مغز در فرد مبتلا ضعیف می شود.به این ترتیب که مغز در نحوه پردازش فرکانس های مختلف دچار تغییرات نوروپلاستیک می شود. باید بگوییم که وزوز گوش محصولی ناهنجار از تغییرات نوروپلاستیک محسوب می شود.

لازم به ذکر است که ابزارهایی مانند سمعک یا سایر دستگاه های تقویت کننده صدا، به بیماران مبتلا به کم شنوایی و وزوز گوش کمک شایانی می کنند. در واقع سمعک، دستگاه الکترونیکی کوچکی است که به طور معمول در پشت یا داخل گوش بیماران تعبیه می شود.همچنین میزان یا حجم صدای خارجی بوسیله میکروفون، تقویت کننده و بلندگو قابل تنظیم خواهد بود. علاوه برآن ابزار فوق میزان محرک های صوتی دریافت شده و پردازش شده توسط سیستم شنوایی بدن را افزایش می دهد.طی نظر سنجی هایی که در سال 2007 از شنوایی شناسان انجام شد، تعداد قابل توجهی از بیماران در زمان استفاده از سمعک بهبود یافتند.

در ادامه به دلایل تاثیر سمعک پرداخته ایم:

  • اثرات قابل توجه و پوشش وزوز:

در واقع سمعک ها با تقویت صدای خارجی، باعث پوشش صدای وزوز گوش می شوند .البته این مسئله به منظور کمک رسانی به مغز برای تمرکز بر صداهای بیرونی عمل می کند و درک آگاهانه تر بر صدای وزوز گوش را دشوارتر می کند. لازم به ذکر است که سودمندی سمعک ها در بیمارانی که در محدوده فرکانس های مربوط به وزوز گوش  دچار کاهش شنوایی هستند، بسیار بیشتر است.

  • تحریک سیستم شنوایی :

تقویت صداهای خارجی باعث افزایش میزان تحریک مسیرهای شنوایی در مغز و به طور کلی باعث افزایش فعالیت کلی عصب شنوایی و قشر شنوایی می شود.

  • پیشرفت در ارتباطات :

همانطور که قبلا گفته شد وزوز گوش باعث انزوای بیماران از فعالیت های اجتماعی می شود و ارتباطات را به امری دشوار و غیرممکن تبدیل خواهد کرد. البته استفاده از سمعک منجر به تقویت صدا در هنگام تماشای تلویزیون، گوش دادن به رادیو و بسیاری از امور دیگر می شود. در نتیجه با تقویت صدای خارجی، احساس ناامیدی و انزوای شخصی در افراد مبتلا به این عارضه کاهش پیدا می کند.

به عبارت کلی سمعک های هوشمند و مدرن با انواع طرح های متناسب برای درمان وزوز گوش بسیار مفید هستند. علاوه بر آن برخی از سمعک های جدید با قابلیت پوشش اضافی صدا (یعنی صداهای سفید یا مصنوعی که به طور مستقیم شنیده می شوند با هدف صدادرمانی )، از درک وزوز گوش در بیماران می کاهند.

البته سمعک نیز مانند اکثر راه کارهای درمانی برای کنترل این عارضه، با یک برنامه آموزشی و مشاوره خوب وتجویز مناسب از جانب شنوایی شناس بهترین عملکرد را به بیماران ارائه می دهد. مطالعات نشان داده است که زمان موثر برای استفاده از سمعک ها در ساعات بیداری و راه رفتن است.البته این امر در صورت استفاده مداوم بیمار میسر خواهد شد. در حالی که سمعک ممکن است برای بیشتر بیماران مفید باشد، برخی مطالعات نشان می دهند که این سمعک ها برای بیماران جوانتر و کسانی که سابقه وزوز گوش در زمان کوتاه تری دارند موثرتر است.

دیدگاه خود را بنویسید