مرکز جامع ارزیابی شنوایی، وزوز و تعادل البرز

صدا درمانی (Sound Therapy)

 
وزوز گوش که اغلب به عنوان “زنگ در گوش” شناخته می شود، بسیار رایج است. طبق گزارش انجمن وزوز گوش آمریکا، نزدیک به 20 میلیون آمریکایی به وزوز مزمن مبتلا هستند که دو میلیون نفر آنها موارد شدید و ناتوان کننده را تجربه می کنند. هیچ درمان شناخته شده ای برای وزوز گوش وجود ندارد، اما انواع مختلفی از گزینه های مدیریت و کنترل وزوز گوش وجود دارد و اغلب برای دستیابی به نتیجه مناسب، بیش از یک گزینه درمانی لازم است. یکی از شناخته شده ترین روش ها، صدا درمانی وزوز گوش است.

صدا درمانی وزوز گوش چگونه کار می کند؟

صدادرمانی وزوز از فرآیندی به نام عادت کردن برای بازآموزی نحوه تفسیر وزوز گوش استفاده می‌کند. در اصل، مغز یاد می گیرد که صدای ناخواسته را به عنوان چیزی خنثی یا بی اهمیت طبقه بندی کند. مانند سایر درمان های وزوز گوش، صدا درمانی این بیماری را درمان نمی کند، اما ممکن است به طور قابل توجهی بار و شدت وزوز گوش را کاهش دهد.

می توانید صدایی را بشنوید که دقیقاً شبیه وزوز شما است( مانند جیرجیرک ) اما وقتی در طبیعت صدای جیرجیرک را می شنوید، معنای دیگری دارد. وقتی صدا ثابت است و مغز شما گیج می شود که از کجا می آید، آن وقت است که صدای وزوز آزاردهنده می شود.

صدا درمانی وزوز گوش چگونه کار می کند؟

صدا درمانی به فرد کمک می کند صدا را “فراموش کند”. ممکن است مشکل به نظر برسد، اما مغز شما همیشه این کار را انجام می دهد. این بسیار شبیه زمانی است که شما عینک خود را می زنید و بینی (انتهای عصبی) شروع به ارسال سیگنال به مغز می کند که چیزی روی بینی شما وجود دارد، اما بعد از مدتی، شما آن را فراموش می کنید!

صدا درمانی به روش های مختلف عمل می کند. بسته به دستگاه ها یا تکنیک های مورد استفاده، درمان می تواند صداهای وزوز گوش را به حداقل برساند، حواس فردی را که با وزوز گوش زندگی می کند پرت کند، به مغز بیمار کمک کند که وزوز گوش را بطور آگاهانه نادیده بگیرد و یا “بیش فعالی عصبی” را که در وهله اول باعث وجود وزوز گوش می شود، کنترل کند.

به طور کلی موثرترین صداهای پوشاننده آنهایی هستند که پاسخ های احساسی مثبت را در بیمار برمی انگیزند.

به خاطر داشته باشید بسته به تجربه خاص شما از وزوز گوش، علل، شدت، مدت، نوع صدا و غیره ، شنوایی شناس شما ممکن است ترکیبی از گزینه های درمانی را توصیه کند که مخصوص نیازهای شما هستند.

سمعک و سایر ابزارهای صدا درمانی

سمعک و سایر ابزارهای صدا درمانی:

شنوایی شناس شما ممکن است در صورتی که شما کم شنوایی نیز داشته باشید ، استفاده از سمعک را توصیه کند. سمعک صدای محیط خارجی را تقویت می کند و به سیستم عصبی شما صدای بیشتری برای پردازش می دهد. آوردن محرک های شنیداری بیشتر به مغز می تواند به کاهش درک وزوز گوش کمک کند. همچنین، بسیاری از سمعک‌ ها با فناوری موسوم به “پوشش وزوز” گوش عرضه می‌شوند که  شنوایی‌شناس می‌تواند برای شما برنامه‌ریزی کند.

به خاطر داشته باشید که وزوز گوش اغلب یک علامت هشدار اولیه است که نشان می دهد فرد دچار کم شنوایی است. درمان سریع کم شنوایی می تواند به کاهش وزوز گوش کمک کند.

چه کسانی می توانند از صدا درمانی سود ببرند؟

  • بیمارانی که آستانه شنوایی متوسط چهار فرکانس حداقل یکی از گوش ها از 50 dB بهتر باشد.
  • آزردگی ناشی از وزوز گوش از لحاظ بالینی معنادار باشد و حداقل نمره 17 را در پرسشنامه THI گزارش کند.
  • کاهش تحمل صدای طبیعی در بیمار وجود نداشته باشد ( هایپراکیوسیس )
  • وزوز ضربانی یا شامل چند صدا نباشد
  • عدم وجود بیماری منییر فعال یا سایر علل نوسانات در سطوح شنوایی
  • محافظت کامل از بیمار در هنگام مواجهه با محیط پر سر و صدا

علاوه بر صدا درمانی، بسیاری از مردم درمان شناختی-رفتاری (CBT) را برای مدیریت تأثیر عاطفی وزوز گوش مفید می دانند. در واقع، یک بررسی منتشر شده در مجله آکادمی شنوایی شناسی آمریکا نشان داد که درمان CBT برای مدیریت وزوز گوش، مبتنی بر شواهد مناسب ترین گزینه درمانی تاکنون است.

مشاوره (به خصوص اگر افسردگی مرتبط با وزوز گوش دارید)، تمرینات آرامش بخش و داروهای خاص نیز ممکن است مناسب باشند. از آنجایی که وزوز گوش برای هر فردی متفاوت است، صحبت با یک شنوایی شناس آموزش دیده و با تجربه برای دریافت یک روند درمان مناسب، ضروری است.

هیچ درمانی برای وزوز فوراً جواب نمی دهد . کنترل وزوز گوش شما به زمان و تعهد نیاز دارد.

شما باید مهارت ها و استراتژی هایی را که به شما پیشنهاد می شود یاد بگیرید و آنها را در زندگی خود بگنجانید. اما صبور باشید . بسیاری از مردم از وزوز گوش خود تسکین می یابند.

دیدگاه خود را بنویسید

error: Content is protected !!