مرکز جامع ارزیابی شنوایی، وزوز و تعادل البرز

نقشه راه درمان وزوز گوش

آرام بمانید

وزوز گوش می تواند یک وضعیت بسیار ترسناک باشد، به خصوص اگر به سرعت یا بدون هشدار ایجاد شود. با این حال، برای بیماران مبتلا به وزوز گوش مهم است که آرام بمانند و از وضعیت خود وحشت نکنند. وزوز گوش بسیار بسیار نادر نشان دهنده یک وضعیت پزشکی اورژانسی یا تهدید کننده برای زندگی است. در برخی موارد، وزوز گوش ممکن است یک علامت حاد باشد که پس از چند روز یا چند هفته از بین می رود.
حتما توجه داشته باشید اگر علائم وزوز شما توسط یک رویداد جسمی آسیب‌زا (آسیب به سر یا گردن، ضربه و غیره) ایجاد شده باشد، باید فوراً از خدمات یا مراقبت‌های اضطراری پزشکی برخوردار شوید.

به شنوایی شناس خود مراجعه کنید

اگر وزوز گوش شما بیش از یک هفته ادامه یافت، آزاردهنده شد، شروع به اختلال در خواب و یا تمرکز شما کرد، یا شما را افسرده یا مضطرب کرد، به یک متخصص مراجعه کنید. پزشک شما باید بتواند علل خاصی از وزوز گوش، مانند انسداد کانال گوش یا اختلال عملکرد مفصل گیجگاهی- فکی (TMJ) را تشخیص یا رد کند و به متخصص مربوطه ارجاع دهد. اگر هیچ مشکل پزشکی زمینه ای یافت نشد، برای ارزیابی شنوایی و ارزیابی گزینه های درمان وزوز گوش به شنوایی شناس مراجعه کنید.

درمان وزوزگوش

به تشخیص ” بدون گزینه” هرگز اعتماد نکنید

یک حقیقت تاسف بار این است که پزشکان به اشتباه به بسیاری از بیماران می گویند که برای وزوز گوش کاری نمی توان انجام داد. درست است که هیچ درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد، اما روش های استانداری وجود دارد که می تواند به طور قابل توجهی بار وزوز گوش را کاهش دهد و کیفیت کلی زندگی بیمار را بهبود بخشد. اگر به شما گفته شود که هیچ گزینه ای برای مدیریت وزوز گوش ندارید، یا باید «به خانه بروید و با آن زندگی کنید»، باید فوراً نظر دوم را از یک پزشک متخصص دیگر بخواهید.

در صورت لزوم به یک روان درمان مراجعه کنید

علائم وزوز گوش اغلب باعث ایجاد احساس ناامیدی و اضطراب در بسیاری از بیماران می شود. مطالعات حاکی از آن است که 48 تا 78 درصد از بیماران مبتلا به وزوز گوش شدید، افسردگی، اضطراب یا برخی اختلالات رفتاری دیگر را نیز تجربه می کنند. یک روانشناس یا روانپزشک ممکن است بتواند به کاهش برخی از بار عاطفی منفی مرتبط با وزوز گوش شما کمک کند. چندین برنامه درمانی رفتاری و آموزشی به طور خاص برای مدیریت وزوز گوش وجود دارد که می توانید از آنها بهره مند شوید.

اقدام کنید و به آن پایبند باشید

هنگامی که شما و درمانگر خود با همکاری یکدیگر بهترین گزینه مدیریتی را برای وضعیت خاص خود شناسایی کردید، باید به طور کامل از آن درمان استقبال کرده و برای تحقق مزایای کامل آن اقدام کنید. توجه به این نکته حائز اهمیت است که بیماران ممکن است پس از شروع یک برنامه مدیریتی، بهبودی فوری را مشاهده نکنند. بسیاری از بهترین درمان های مدیریت وزوز گوش (به عنوان مثال، درمان شناختی رفتاری و درمان بازآموزی وزوز گوش) به مشارکت مداوم و فعال بیمار در طول 6 تا 12 ماه نیاز دارند. این برنامه‌ها زمانی بهترین نتایج را ایجاد می‌کنند که بیماران خوش‌بین و امیدوار باشند و درمان را تا پایان پیگیری کنند.

نقشه راه درمان وزوزگوش

از خودتان مراقبت کنید

علاوه بر درمان‌های مدیریت فعال وزوز گوش، بیماران می‌توانند وضعیت خود را از طریق تمرین‌های کلی سلامتی و آرامش بهبود بخشند. برخی از این تمرین ها عبارتند از :

  • در مورد خودتان قضاوت نکنید: بیماران نباید در مورد وضعیت خود احساس گناه کنند. شما کاری انجام ندادید که سزاوار آن باشید.
  • راه هایی برای افزایش آرامش بیابید: بیماران اغلب گزارش می دهند که وقتی آرام هستند، وزوز گوش آن ها بار کمتری دارد. فعالیت ها و رفتارهایی را پیدا کنید که به بهترین وجه به شما کمک می کند تا آرام شوید. از جمله ورزش، یوگا، مدیتیشن، موسیقی آرام بخش و یا هر چیزی که به شما کمک می کند آرام و راضی باشید.
  • شب راحت بخوابید: وقتی وزوز گوش دارید خوابیدن آسان نیست، اما خواب آرام شبانه می‌تواند سلامت کلی شما را بهبود بخشد و ممکن است شدت درک شده وزوز گوش را در ساعات بیداری به حداقل برساند. بسیاری از بیماران برای پوشاندن وزوز گوش خود از موسیقی و یا صداهای مختلف استفاده می کنند و به آنها کمک می کند تا بخوابند. همچنین میزان مصرف کافئین، الکل، سیگار و سایر داروها را کنترل کنید.

یک گروه پشتیبانی پیدا کنید

نیازی نیست به تنهایی با وزوز گوش مبارزه کنید. بیمارانی که بیشترین موفقیت را در مدیریت وزوز گوش خود می‌بینند، اغلب دارای گروه های حمایتی قوی برای کمک به آنها هستند. همسر، خانواده، دوستان، همکاران و همسالان همگی می توانند نقش حمایتی مثبتی برای بیماران وزوز گوش داشته باشند. یک گروه حمایتی قوی می تواند سلامت عاطفی، احساس رضایت عمومی و خوش بینی را بهبود بخشد. همچنین احساس انزوای اجتماعی و افسردگی را به حداقل می رساند. گاهی اوقات صحبت کردن با سایر بیماران وزوز گوش مفید است ( افرادی که درگیر مشکلات مشابهی هستند و در درمان های مشابه شما شرکت می کنند. )

از مطالعات و تحقیقات برای وزوز گوش آگاه باشید

فرآیندی که در بالا ذکر شد یک چارچوب کلی برای استفاده حداکثری از ابزارهای مدیریت وزوز گوش ارائه می‌کند، که می‌تواند بار وزوز گوش را کاهش دهد و به بیماران کمک کند زندگی کامل‌تر، شادتر و آرام‌تری داشته باشند. این خدمات می تواند به مردم کمک کند احساس بهتری داشته باشند. اما “مدیریت” وزوز گوش با “درمان” وزوز یکسان نیست. یافتن یک درمان قطعی برای وزوز گوش یک هدف بلند مدت برای انجمن وزوز گوش آمریکاست. برای رسیدن به این هدف، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.
انجمن وزوز امریکا یکی از تنها سازمان‌های ملی و بین‌المللی است که در حال سرمایه‌گذاری در تحقیقات پیشرفته وزوز گوش، در جستجوی درمان قطعی برای این بیماری است.

دیدگاه خود را بنویسید