مرکز جامع ارزیابی شنوایی، وزوز و تعادل البرز

نکاتی که باید قبل از خرید سمعک بدانید

اگر احساس می کنید مدتی است دچار کاهش شنوایی شده اید اما نمی‌دانید که باید چه کاری انجام دهید، در ادامه همراه ما باشید.

راهنمای خرید سمعک

اولین قدم میتواند مراجعه به مراکز ارزیابی شنوایی‌ باشد. متخصصین شنوایی، افرادی هستند که خدمات مربوط به ارزیابی و توانبخشی سیستم شنوایی را برای تمام افراد در هر سنی ارائه می دهند. شنوایی شناسان آزمایشاتی را جهت ارزیابی وضعیت شنوایی شما انجام داده و سپس نتایج را برای شما توضیح می دهند. اگر بنابر نتایج آزمایش های شما، مشخص شود که باید از سمعک استفاده کنید، شنوایی شناسان در جلسه مشاوره، با توجه به نتایج ارزیابی ها و همچنین نیازهای شنیداری شما ، مناسب ترین مدل سمعک را به شما پیشنهاد کرده و سپس آن ها را مطابق با افت شنوایی شما تنظیم می کنند. شنوایی شناسان همچنین نکات مربوط به نگهداری و استفاده مناسب از سمعک(ها) را به شما ارائه می دهند تا مطمئن شوند شما بیشترین بهره را ازسمعک های خود می برید.

امروزه گزینه های مختلفی برای خرید سمعک وجود دارد و امکان خرید سمعک به صورت آنلاین و بدون نسخه نیز امکان پذیر شده است. با این حال، توصیه اکید میکنیم هیچگاه بدون راهنمایی و مشاوره با شنوایی شناس، برای دریافت سمعک اقدام نکنید. زیرا:

  • کم شنوایی یک وضعیت پزشکی پیچیده است.
  • سمعک ها صداها را فقط بلندتر نمی کنند. تجویز و تنظیم سمعک یک کار تخصصی است و باید صرفا توسط شنوایی شناس، به طور خاص و متناسب با میزان افت شنوایی شما برنامه ریزی و تنظیم شوند.
  • سمعک هایی که بدون مراجعه به شنوایی شناس خریداری می کنید. بلندی لازم و کیفیت صدای مناسب را به شما ارائه نمیدهند.
  • در صورتی که میزان بلندی صدای سمعک، متناسب با میزان افت شنوایی شما نباشد، میتواند به سیستم شنوایی شما آسیب بیشتری وارد کند.

شنوایی شناسان سمعک ها را به گونه ای تنظیم می کنند که اصوات محیطی مختلف را با شدت های متفاوت بشنوید تا درک گفتاری بهتری در محیط های شلوغ داشته باشید. همچنین شنوایی شناسان پس از تحویل سمعک به شما، برای کمک به افزایش سازگاری و راحتی شما در استفاده از سمعک و همچنین پیگیری و حل مشکلات احتمالی شما با سمعک، خدمات پشتیبانی شامل بازدیدهای دوره ای را ارائه می دهند. این در حالیست که سمعک هایی که خودتان خریداری کرده اید شامل این خدمات نمی شوند.

نکات دریافت سمعک برای کودکان:

سمعک کودکان

هنگام دریافت سمعک برای کودک خود بسیار با احتیاط عمل کنید. قبل ازاین کار، حتما با یک متخصص گوش و شنوایی شناس مشورت کنید. به یاد داشته باشید استفاده از سمعک نامناسب برای کودکان، می تواند به شنوایی کودک آسیب دائمی وارد کند.

جهت افزایش بهره مندی از سمعک های خویش، نحوه مراقبت و نگهداری از سمعک های خود را بیاموزید. شنوایی شناس به شما آموزش میدهد که چگونه از سمعک های خود استفاده و نگهداری کنید. در جلساتی که جهت بررسی دوره ای عملکرد سمعک به شنوایی شناس مراجعه می کنید، یکی از اعضای خانواده یا افراد نزدیک به خود را به همراه خود بیاورید، تا بدانند چگونه می توانند به شما در برقراری ارتباط مناسب کمک کنند.

داشتن راهنمایی و پشتیبانی حرفه ای برای کمک به شما در استفاده از سمعک بسیار مهم است. یک تجربه بد در استفاده از سمعک می‌تواند اشتیاق شما را جهت استفاده مداوم از سمعک کاهش دهد، بنابراین به یاد داشته باشید سمعک را همواره با نظر و مشاوره شنوایی شناس تهیه کنید. این دستگاه های پیچیده، درصورتی که به صورت تخصصی و متناسب با میزان افت شنوایی و نیاز های ارتباطی شما تنظیم شوند، میتوانند کیفیت شنیداری و ارتباط شما را بسیار بهبود ببخشند.

دیدگاه خود را بنویسید

error: Content is protected !!