مرکز جامع ارزیابی شنوایی، وزوز و تعادل البرز

  • Info@samakalborz.com
  • 02634498149

وزوز گوش

وزوز گوش (Tinnitus) به معنی درک و دریافت صدای اضافه (صداهایی مانند زنگ زدن،هورهور کردن ،هیس هیس کردن و سوت کشیدن) بدون وجود منبع خارجی برای صدا است. این حالت ممکن است در یک گوش یا هر دو گوش، با مرکزیت صدا در سر یا خارج از سر احساس شود.

وزوز به دو نوع آبجکتیو و سابجکتیو تقسیم می شود . وزوز آبجکتیو وضعیت نادری است که در آن صداهای دریافت شده از درون خود بدن تولید می شود – برای مثال، از اسپاسم های عضلانی یا اختلال عروقی. این نوع وزوز شاید توسط فرد معاینه کننده شنیده شود (علاوه بر خود فرد دارای علائم مربوطه). وزوز سابجکتیو که تنها توسط خود فرد شنیده می شود، بسیار شایع تر است . از آن جایی که میزان تاثیر عارضه وزوز گوش روی کیفیت زندگی افراد می تواند بسیار گسترده و متنوع باشد (از علائم حداقلی گرفته تا علائم پیشرفته و شدید)، تفاوت هایی بین انواع وزوز آزار دهنده و انواع غیر آزار دهنده وجود دارد. در متون مختلف اصطلاحات و توضیحات متعدد دیگری نیز برای تمایز بین انواع وزوز گوش وجود دارد ، از جمله:

  • وزوز گوش اولیه (هیچ عامل و نشانه شناسایی دیگری جز کم شنوایی ندارد)
  • وزوز گوش ضربانی (که با صداهایی ریتمیک و شبیه به ضربان قلب شناسایی می شود)
  • وزوز گوش ثانویه (که با علائم و دلایل به خصوص شناسایی می شود)
  • وزوز گوش بدنی(که می تواند به دلیل ورودی های حسی) sensory input) ،درون بدن ایجاد شود – برای مثال، در اثر اسپاسم های عضلانی)

 

وزوز گوش

 

بیش شنوایی (Hyperacusis) یک پاسخ تشدید شده به صداهای معمولی در محیط است که این اصوات به راحتی در افراد فاقد این عارضه قابل شنیدن است. این عارضه ممکن است نتیجه ی طیف گسترده ای از واکنش ها و پاسخ های احساسی به صدا ها باشد که در هر فرد با فردی دیگر متفاوت است.علائم بیش شنوایی شامل بلندی صدا، آزردگی و رنجش، ترس و درد می باشد. درست مانند وزوز گوش، بیش شنوایی نیز از لحاظ  شدت از فردی به فرد دیگر متفاوت است. پاسخ منفی به صدا ها می تواند به قدر کافی دلیل محکمی برای ممانعت از واکنش های طبیعی در موقعیت های عادی باشد و به صورت مشخص و قابل ملاحظه ای زندگی فرد را تحت تاثیر قرار داده و تغییر دهد. اصطلاحات مرتبط با مفهوم بیش شنوایی :

  • کاهش تحمل صدا (به اختلالات متعددی اشاره دارد که شامل عدم تحمل و دوری از اصوات می شود)
  • صدا بیزاری یا مزوفونیا (با عدم علاقه شدید به شنیدن برخی از صدا ها تشخیص داده می شود، این موارد برای هر فرد متفاوت و منحصر به فرد است که نتیجه این عدم علاقه بروز واکنش ها و احساسات منفی است)
  • ترس از صدا یا فونوفوبیا (عارضه ای است که طی آن فرد به صورت مداوم و غیر طبیعی از شنیدن برخی از صدا ها می ترسد)

 

بیش شنوایی

 

وزوز گوش و بیش شنوایی می توانند به صورت مستقل یا  همراه با هم در فرد مشاهده شوند.

دیدگاه خود را بنویسید

error: Content is protected !!