مرکز جامع ارزیابی شنوایی، وزوز و تعادل البرز

6 تفاوت اصلی سطح تکنولوژی سمعک‌ها

انتخاب سمعکی که نیازهای شما را برآورده کند به دو چیز نیاز دارد: اول، شناخت سبک سمعکی که نیاز دارید و دوم، که مهم‌تر است، سطح تکنولوژی سمعک است.

شناخت سمعک‌ها:

عملکرد سمعک‌ها بسیار شبیه به کامپیوتر است. منظور این است که شما شاید دو کامپیوتر کاملا شبیه به هم داشته باشید، اما درون آن‌ها از نظر تکنولوژی متفاوت باشد. اگر از آن دسته افرادی هستید که فقط وقت خود را در اینترنت یا فضای مجازی می‌گذرانید، می توانید از یک کامپیوتر با اجزای داخلی و نرم افزارهای ابتدایی تر استفاده کنید. اما اگر از آن دسته از افرادی هستید که فیلم‌های زیادی میبینید، بازی کامپیوتری می‌کنید یا کارهای بسیاری انجام می‌دهید که به حافظه بالایی نیاز دارند، کامپیوتری با حافظه بیشتر و پردازش سریع‌تر برای شما بهتر است چرا که به شما اجازه می دهد کارهایی که میخواهید انجام دهید.

تفاوت اصلی سطح تکنولوژی سمعک‌ها
تفاوت اصلی سطح تکنولوژی سمعک‌ها

ردیف‌های متفاوت سطح تکنولوژی:

اغلب محصولات دارای 3 تا 4 سطح متفاوت از تکنولوژی هستند،این سطوح دامنه‌ای از سطح پیشرفته تا نسخه پایه در پایین‌ترین سطح را دربرگرفته اند.

برخلاف کامپیوترها، تکنولوژی سمعک به نرم افزارهای داخلی دستگاه مرتبط است و خیلی ارتباطی به تفاوت‌های سخت افزاری دستگاه ندارد. شما دو سمعک شبیه به هم دارید، که دریافت کننده‌، میکروفن، دکمه فشار، یا کنترل صدای یکسانی دارند، اما نرم افزار و تراشه کامپیوتری درون سمعک ‌ها متفاوت است که عملکردی متفاوت را ایجاد می‌کند و موجب می‌شود آن‌ها برای شما بهتر یا بدتر عمل کنند.

شش تفاوت اصلی برای تشخیص سطح تکنولوژی درست سمعک

برای تشخیص سطح تکنولوژی درست سمعک متناسب شما، به شش تفاوت اصلی باید دقت کنید:

  1. قابلیت تغییر کارایی: . اگر سمعکی با کانال‌های بسیار تهیه می‌کنید، ادیولوژیست قادر خواهد بود تا تنظیمات دقیق‌تری را روی صداهای اطراف شما توسط سمعک اعمال سازد.
  2. توانایی عملکرد درست در صداهای پس زمینه: تقریبا تمامی سمعک‌های بی‌سیم قابلیت همگام سازی دو گوشی را دارند. به بیان دیگر، سمعک‌ها قادر هستند تا بین یکدیگر ارتباط برقرار کنند، که این نیز توانایی شما برای شنیدن در حضور صداهای پس زمینه‌ای را تقویت می‌کند. درواقع بجای داشتن دو میکروفن در هر گوش، چهار میکروفن برای ارتباط با یکدیگر وجود دارد. دستگاه‌های شنوایی پیشرفته تر ویژگی‌های بیشتری دارند که به شما در عملکرد بهتر در موقعیتی با صداهای پس زمینه کمک می‌کنند.
  3. استفاده راحت: دستگاه‌های پیشرفته ویژگی‌ها و برنامه‌های دارند که برای بسیاری از موقعیت‌های مختلف که در آن‌ها قرار می‌گیرید کارآمد هستند . یک دستگاه با تکنولوژی پایه احتمالا فقط چند برنامه را خواهد داشت که حتی شما شاید مجبور به تنظیم آن‌ها به صورت دستی شوید.

به طور کلی، سمعک‌های پایه تقریبا سه برنامه دارند: برنامه‌ای که باعث می‌شود سمعک صداهای اطراف را از تمامی جهات جمع کند، یک برنامه گفتار و نویز که صداها را شناسایی می‌کند و میکروفن‌ها را به سوی مخاطب شما متمرکز می‌سازد و همزمان صداهای افراد دیگر در اطراف شما را کاهش می‌دهد، و شاید یک برنامه موسیقی که امکان ورود صداها با حالتی طبیعی‌تر را فراهم می‌کند.

با ورود به تکنولوژی سطح پیشرفته، سمعک‌ها برنامه‌های برای تقریبا تمامی موقعیت‌ها خواهند داشت. همچنین آن‌ها کارها را به صورت خودکار انجام می‌دهند. این بدان معنا است که دیگر نیازی نیست به طور مداوم بر دکمه برنامه بفشارید تا تنظیمات درست را بیابید.

تفاوت اصلی سطح تکنولوژی سمعک‌ها
تفاوت اصلی سطح تکنولوژی سمعک‌ها
  1. راحتی صدا: زمانی که در موقعیت‌های متفاوت با انواع مختلف صداهای آزار دهنده مثل باد یا صداهای پس زمینه‌ای هستید، سمعک‌های سطح پیشرفته ویژگی‌های دیجیتالی متفاوتی برای رهایی از این صداهای آزاردهنده دارند، درحالی که دستگاه‌های سطح پایه شاید همه این ویژگی‌ها را نداشته باشند یا عملکرد ضعیف‌تری در این موقعیت ها داشته باشند.
  2. قابلیت اتصال: اتصال به تلفن یا دیگر دستگاه‌های بلوتوث به معنای نیاز به سطح تکنولوژی بالاتر است. این مورد همچنین قابلیت شارژ مجدد را نیز شامل می‌شود. اکثر شرکت‌ها دستگاه‌های قابل شارژ را عرضه می‌کنند اما تا زمانی که تکنولوژی سطح بالا نداشته باشید امکان استفاده از این ویژگی را نخواهید داشت.
  3. هزینه: طبیعتا اگر تکنولوژی پیشرفته را به سطح پایه ترجیح میدهید، باید هزینه بیشتری برای آن بپردازید و مطمئن باشید اگر بخواهید در تمامی موقعیت‌های متنوع ، بهتر بشنوید ارزش دارد که برای آن هزینه کنید.

در نهایت انتخاب سمعکی متناسب با سبک زندگی و نیازهای شما، مسئولیتی است که به عهده ادیولوژیستتان میباشد. اما این نکته را نیز در نظر داشته باشید که دستگاهی با تکنولوژی پایه‌ که به خوبی برنامه ریزی شده باشد و مناسب شما تنظیم شود، بهتر از دستگاه با تکنولوژی پیشرفته ای عمل می‌کند که از اندازه گیری‌های دقیق شنوایی استفاده نمی‌کند و به طور مناسب برای شما تنظیم نشده است.

دیدگاه خود را بنویسید